Hakkımızda

1) BB Tarihi ve Temel Organları

Biney Baruh (Baruh’un Oğulları anlamına gelmektedir.), İsrail’de kurulmuş ve kâr amacı gütmeden insanlığa Kabala bilgeliği hakkında öğreti veren bir gruptur. Kabalist Michael Laitman, kendisi Kabalist Rav Yehuda Ashlag’ın[1] (Zohar’daki Sulam Tefsiri’nin yazarı) oğlu olan Kabalist Rav Baruch Ashlag’in[2] (Rabaş) kişisel asistanı ve öğrencisiydi, gruba rehberlik ederken akıl hocasının izinden gitmektedir.

a) İnternet Siteleri

Biney Baruh www.kabbalah.info ve http://www.kab.co.il sitelerinden yıllardır Kabala Metodolojisi hakkında makale, kitap, söyleşi, müzik, forum gibi araçlarla dağıtımına devam etmektedir. Sürekli güncellenen bir içeriği ile 22 dilde yayın yapan web siteleri vasıtasıyla bugün milyonlarca insana ulaşmayı başarmıştır. 2003 yılından bu yana www.kabbalahinfo/turkishkab sitesinden de Türkçe yayınlarına devam etmektedir.

b) Günlük Dersler Canlı Yayın

Biney Baruh grubu her gün İsrail yerel saati ile 03:00 ve 06:20 arası Petah Tikva’da bulunan eğitim merkezlerinde grup olarak önceden belirlenmiş bir takım konular üzerine ders çalışır. Bu canlı dersler aynı saat de internet teknolojisi sayesinde diğer ülkelerde bulunan öğrencilerinde takip edebilmesi için canlı olarak sunulmaktadır. http://dev.kabbalahmedia.info:8060/listen.pls adresinden bu dersleri sadece 03:15 den sonra naklen Türkçe olarak aynı anda dinleyip, izleyebilirsiniz. Ülkeler arası saat farklılığından ve özel nedenlerinden dolayı dersleri zamanında izleyemeyen öğrenciler için bu dersler günlük olarak yaklaşık 8 dilde çevirisi yapıldıktan sonra www.kabbalahmedia.info web sitesinden bütün insanların kullanımına sunulmaktadır.

c) Ari Films

www.arifilms.tv BB’nin film bölümüdür. BB sık aralıklarla Kabala Metodolojisi üzerine filmler hazırlamaktadır. Bu çalışmalar düzenli olarak web sitesinde yayınlanmaktadır.

d) BB Gazete

www.kab.co.il ve www.kabtoday.com BB’nin periyodik olarak 3 dilde çıkarmış olduğu gazetesinin web sitesidir. 3 dilde çıkartılan bu gazete yine Kabala Metodolojisi hakkında genel kitleyi bilgilendirmek amacıyla yayınlanmaktadır. Bu gazete ücretsiz olarak dağıtılmaktadır.

e) BB İnternet Televizyonu

www.kab.tv BB’nin ders, röportaj, panel gibi eylemlerinin video kayıtlarının yayınlandığı web sitesidir. Bu siteden özel konularla ilgili birçok bilgilendirici video kayıtlarına her gün ulaşabilirsiniz.

BB bunların yanı sıra her gün Hot kablolu televizyonunda kanal 25 ve YES kabloda kanal 98 de, iki kanaldan camlı dersleri ve sabah programı yayınlarını sürdürmektedir.

BB bu derslerin yanı sıra belirli zaman aralıklarında dünyanın birçok ülkesinde Kongreler düzenlemektedir. Bu Kongrelerde BB prensiplerinde ders çalışan örenciler ve Kabala Bilimine meraklı kişiler bulunabilmektedir. Bu Kongrelerin genel amacı “Grup” bilincini pratik hayatımızda da pekiştirmek ve olgunlaştırmaktır.

2) BB Prensipleri

Rav Baal HaSulam’ın bilimsel metodu, kendimizi keşfedip ruhumuzun yükselmesine imkân veren çok etkin bir araçtır ve bütün inançların, dinlerin, kültürlerin ‘genel’ olarak insanlığa sunduklarını, Rav Laitman ‘bireysel’ olarak neslimize uygun bir dilde sunmaktadır. Odak noktası içsel (ruhani) ilerlemedir. Biney Baruh, bu insanın mükâfatlandırıldığı işlemde her yaş grubundan ve hayat tarzından olanları memnuniyetle karşılar.

Bu çalışmaların çoğu grup halinde yapılır. Bu prensip gereğince birçok ülkede (ABD, Rusya, Türkiye, Kanada, Avrupa Ülkeleri, Avustralya, Eski Doğu Blok Ülkeleri vs.) BB prensipleri çerçevesinde çalışan gruplar vardır ve bu gruplar her sabah canlı derslere katılmaktadırlar.

BB ANALİZ

Son yıllarda dünya genelinde hayatın ve yaşamın sorularına cevap aranarak büyük bir uyanış yoluna girilmiştir fakat buna rağmen toplum ne olduğunu ve nerede olduğunu hala tam olarak belirleyebilmiş değildir ve günümüzde bilim ve felsefe bir çıkmaza girmiştir.

Biney Baruh, standardın ardındakileri hissedip arayan herkese ulaşmaktadır. Dünya  fenomenini anlamada pratik bir rehberlik ve güvenilir bir metot önermektedir. Grubun özel metodu ile birey sadece gündelik hayatının sorunları ve kargaşasıyla değil aynı zamanda standart gündelik dünyasının sınırlarının ve limitlerinin de aşma işlemini başlatır.

Kabalist Rav Yehuda Ashlag bu jenerasyona, sanki çok önceden üst dünyalarda kusursuzluğu elde etmişler gibi davranmaları konusunda eğiten bir öğreti metodu bırakmıştır.

Rav Yehuda Ashlag’ın dediği gibi,

“Bu metot üst dünya’yı ve bu dünyadaki hayatımıza devam ederken varoluşumuzun kaynağını anlamak için pratik bir yöntemdir. Bir Kabalist ise işte bu zamanla test edilmiş etkin metotla çalışarak kendisini ve doğasını araştıran bireydir. Bu metot sayesinde birey kusursuzluğa ulaşır ve hayatının kontrolünü ele alır ve bu yolun yardımı ile kişi hayattaki gerçek amacını farkeder. İnsanın bu dünya hakkında hiçbir bilgisi olmadan uygun bir fonksiyonu olamayacağı gibi aynı şekilde ruhunun da üst dünya hakkında hiçbir bilgisi olmadan uygun bir fonksiyonu olamaz. Kabala öğretisi işte bu bilgiyi sağlar.”

Belli bir amacı olan bu öğretiler, bu dünyadaki kişinin hem bireysel hem de toplum temelinde var olan maneviyatını arttırır.

[1] Rav Yehuda Aşlag Zohar’ın Sulam’ı ile ilgili yorum ve çevirilerinden dolayı “Baal HaSulam (Merdivenin Sahibi)” olarak bilinir. Polonya’nın Lodz Şehri’nde doğan Aşlag gençliğinde yazılı ve sözlü kanunlar hakkında derin bir bilgiye erişti ve sonra da Varşova’da hakim ve öğretmen oldu. 1921 yılında ailesi ile birlikte İsrail’e göç etti ve Kudüs’te Givant Şaul’un Rav’ı oldu. 1943 yılında, Zohar’ın yorum-çevirilerini yazmaya başladığında kendi doktrinini yazmaya çoktan girişmişti. Baal HaSulam, 1953 yılında Zohar’ın yorumu – çevirilerini yazmayı bitirdi. Bir sonraki yıl vefat etti ve Givant Şaul mezarlığına Kudüs’te gömüldü.

[2] Rabaş, 1907 yılında Varşova’da doğdu ve babası (Yehuda Ashlag) ile beraber İsrail’e göç etti. Rav Baruh evlendikten hemen sonra, babası Kabala’nın gizli Hikmetini öğrenen seçilmiş öğrencilerin oluşturduğu çalışma grubuna onu da dahil etti. Kısa süre sonra babasının yeni öğrencilerini eğitmesine fırsat verildi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: